Calendar Ortodox 2018 – luna Aprilie

Calendar Ortodox 2018 – APRILIE – PRIER

30 zile; ziua are 13 ore, noaptea 11 ore

1 D (+) Intrarea Domnului în Ierusalim (Dezlegare la peşte)
Duminica a 6-a din Post (a Floriilor). Toate ale praznicului: I Ap. Filipeni 4,4-9; Ev. Ioan 12,1-18 (Denie)
2 L Sfânta şi Marea Luni (Denie); Sf. Cuv. Tit, făcătorul de minuni; Sf. Mc. Amfian şi Edesie
3 M Sfânta şi Marea Marţi (Denie); Sf. Cuv. Nichita Mărturisitorul şi Ilirie
4 M Sfânta şi Marea Miercuri (Denie); Sf. Cuv. Iosif Imnograful, Gheorghe din Maleon şi Zosima
5 J Sfânta şi Marea Joi (Denia celor 12 Evanghelii); Sf. Mc. Teodul şi Agatopod; Sf. Mc. Victorin
6 V Sfânta şi Marea Vineri (Zi aliturgică Denia Prohodului Domnului); Sf. Sfinţit Mc. Irineu, episcop de Sirmium; Sf. Ier. Eutihie; Sf. Cuv. Grigorie Sinaitul şi Platonida
7 S Sfânta şi Marea Sâmbătă; Sf. Mc. Caliopie; Sf. Ier. Gheorghe Mărturisitorul, episcopul Mitilenei


8 D (+) Învierea Domnului (Sfintele Paşti)  Toate ale praznicului: Ap. Fapte 1, 1-8; Ev. Ioan 1, 1-17

9L (+) Sfintele Paşti; Sf. Mc. Eupsihie; Sf. Cuv. Vădim

10 M (+) Sfintele Paşti; Sf. Mc. Terentie, Pompei, African, Maxim şi Dima

11M (+) Sf. Ier. Calinic de la Cernîca, episcopul Râmnicului; Sf. Sfinţit Mc. Antipa, episcopul Pergamului (Harţi)
12 J (+) Sf. Mc. Sava de Ia Buzău; Sf. Ier. Vasile Mărturisitorul
13 V (+) Izvorul Tămăduirii; Sf Sfinţit Mc. Artemon; Sf. Mc. Elefterie Persul (Harţi)
14 S (+) Sf. Ier. Pahomie de la Gledin, episcopul Romanului; Sf. Ier. Martin Mărturisitorul, episcopul Romei; Sf. Mc. Tomaida


15 D Sf. Ap. Aristarh, Pud şi Trofim; Sf. Mc. Crescent Duminica a 2-a după Paşti (a Sf. Apostol Toma); Ap. Fapte 5,12-20;Ev. Ioan20,19-31; glas l,voscr. 1
16 L Sf. Mc. fecioare: Agapia, Irina şi Hionia
17 M Sf. Sfinţit Mc. Simeon, episcopul Persiei
18 M Sf. Cuv. Ioan, ucenicul Sf Grigorie (Dezlegare la peşte)
19 J Sf. Cuv. Ioan de la Lavra Veche; Sf. Sfinţit Mc. Pafnutie
20 V f Sf. Ier. Teotim, episcopul Tonusului; Sf. Cuv. Teodor Trihina (Dezlegare la peşte)
21 S Sf. Sfinţit Mc. Ianuarie; Sf. Mc. Alexandra împărăteasa


22 D Sf. Ier. Teodor Sicheotul, episcopul Anastasiopolei Duminica a 3-a după Paşti (a Mironosiţelor); Ap. Fapte 6,1-7; Ev. Marcu 15,43-47; 16,1-8; glas2, voscr. 4
23 L (+) Sf. Mare Mc. Gheorghe, purtătorul de biruinţă
24 M (+) Sf. Ierarhi Ilie Iorest, Simion Ştefan şi Sava Brancovici, mitropoliţii Transilvaniei; Sf. Ier. Iosif Mărturisitorul din Maramureş; Sf. Mc. Pasicrat şi Valentin; Sf. Cuv. Elisabeta
25 M Sf. Ap. şi Evanghelist Marcu; +) Sf. Cuv. Vasile de la Poiana Mărului (Dezlegare la peşte)
26 J Sf. Sfinţit Mc. Vasilevs, episcopul Amasiei; Sf. Glafira; Sf. Mc. Chirii, Chindeu şi Tasie dinAxiopolis (Cernavodă)
27 V Sf. Ap. Simeon, rudenia Domnului, episcopul Ierusalimului (Dezlegare la peşte)
28 S Sf. Ap. Iason şi Sosipatru; Sf. Mc. Maxim, Cvintilian şi Dadas din Ozovia


29 D Sf. 9 Mucenici din Cizic; Sf. Cuv. Memnon, făcătorul de minuni Duminica a 4-a după Paşti (Vindecarea slăbănogului de la Vitezda); Ap. Fapte 9,32-42; Ev. Ioan 5,1-15; glas 3, voscr. 5
30 L Sf. Ap. lacov al lui Zevedeu; Sf. Ier. Donat, episcopul Evriei